Kryształowy cytrynTa strona może być nieaktualna. Zapisuj wersję roboczą przed ponownym odświeżeniem tej strony. Przed rozpoczęciem odświeżania tej strony przed przesłuchaniem zapisz wszelkie zmiany.

Niektóre substancje, takie jak fluorescencja i fosforescencja, są na przykład w stanie łatwo wzbudzonym, gdy ulegają krystalizacji. Inne są bardziej stabilne, a chociaż mogą być zabarwione przez napromieniowanie, wykazują niewielką lub żadną luminescencję. Trzecia grupa wydaje się całkowicie nie dotknięta bombardowaniem; Choć nigdy nie przeprowadzono eksperymentów z większością z nich, aby sprawdzić, czy stały się przewodnikami podczas takiego napromieniowania, iw konsekwencji były dotknięte, mimo że nie pojawiły się później jako zmiana koloru.

Formy wzrostu karczochów są najwyraźniej spowodowane wadami sieci (nieprawidłowościami w siatce kryształowej), które są wywoływane, na przykład, przez szybkie wzrosty oraz pierwiastki śladowe i inne zanieczyszczenia w kraty. Często zdarza się to na żyłach hydrotermalnych (karczochy kwarcowe z Rumunii są dobrze znanym przykładem), ale można go znaleźć w wielu różnych środowiskach, takich jak kieszonki skał osadowych, strefy skarn, szczeliny typu alpejskie lub kieszenie pegmatytowe.

Rozpuszczanie jodku jodu powoduje ponownie bezbarwny roztwór. Jeśli jednak to rozwiązanie pozostanie do ostygnięcia, temperatura opadania zmusza do wytrącenia się z roztworu bardzo czyste kryształy jodku ołowiu. Te sześciokątne kryształy trochę czasu poślizgają się delikatnie na dno kolby, dając mieszaninę reakcyjną migotliwy, błyszczący efekt zwany powszechnie "złotym deszczem".

Naturalny żółty cytryn jest rzeczywiście dość rzadki i jest uważany za bardziej wartościowy niż większość innych odmian kwarcu. Większość dostępnych obecnie cytrusów jest w rzeczywistości poddawana obróbce cieplnej w celu uzyskania jego jesiennego żółto-złotego koloru. Ametysty i kwarcowe dymy mogą być przekształcane tak, aby wyglądały jak piękne żółte cytriny, traktując je w wysokiej temperaturze. Doświadczony gemolog musi przeprowadzić tę obróbkę cieplną, która wymaga starannego nagrzewania kamieni do temperatur od 470 do 560 stopni. Wiele klejnotów dostępnych w dzisiejszych czasach, które twierdzą, że są cytrynami, są w rzeczywistości palonymi ametystami lub zadymionych kwarc.

Komentarze